Bolečine V Rami – Pogosta Težava, Zakaj Pa?
Objavila Teja Ličen – Oktober 26, 2022
Vsebina:
Pa začnimo lepo na začetku in si poglejmo na hitro osnovno anatomijo rame:
ANATOMIJA RAME
Čeprav sklep sestavljajo le 3 kosti v ramenskemu sklepu najdemo kar 4 sklepe:
- Acromio-klavikularni sklep: med acromionom lopatice in ključnico
- Sternoklavikularni sklep: ki povezuje trup z ramenskim obročem ter poteka med ključnico in prsnico
- Glenohumeralni sklep: Ta sklep je med malo konkavno površino glenoidne kotanje lopatice in nadlahtnico. Predstavlja največji in glavni sklep ramenskega obroča!
- Scapulotorakalni sklep: ne obravnavamo kot pravi sklep, ampak artikulacijo (t.j.: gladko drsenje) lopatice po posterio-lateralnemu (t.j.: zadnjemu) delu prsnega koša, ki je odvisno od učinkovitega delovanja akromioklavikularnega in sternoklavikularnega sklepa, ter mišičnih struktur okrog lopatice. Pomemben za učinkovito izvajanje gibov zgornjega uda (npr.: dvig roke nad glavo…).
PASIVNI STABILIZATORJI SKLEPA
- Labrum Glenoida: fibrozno-hrustančna struktura na robu glenoidne kotanje. Zagotavlja dodatno globino in površino stika z glavico nadlahtnice, ter prispeva k boljši stabilnosti rame.
- Sklepna kapsula: se nanaša na ligamentarno skupino vezi, ki objemajo kroglasti sklep rame in sklep stabilizirajo. Ligamenti: Korakohumeralni ligament / Zgornji glenohumeralni ligament / Srednji glenohumeralni ligament in Spodnji glenohumeralni ligament
AKTIVNI STABILIZATORJI SKLEPA
Mišične sile omenjenih mišic povzročijo konkavni kompresijski učinek usmerjen proti središču glenoida, ter povečajo stabilizacijski učinek sklepnih površin.
ROTATORNA MANŠETA
Si želite dokončno znebiti bolečine v rami?
Dokazano je, da disfunkcije rotatorne manšete povzročijo bolečine v rami, poslabšajo funkcionalne sposobnosti ramenskega sklepa in zmanjšajo kakovost življenja.
BICEPS BRACHII – Dodatna Stabilnost Ramenskega Sklepa
Prav tako služi kot primarni depresor nadlahtnice med abdukcijo.
LOPATICA
Mišice rotatorne manšete lahko uspešno ustvarijo največjo silo le, če uravnotežena aktivnost mišic omogoča, da lopatica gladko drsi po postero-lateralni površini prsnega koša.
Pomembne skapulo-torakalne mišice:
- Trapezius (zgornja / srednja / spodnja vlakna)
- Levator scapulae
- Romboidne mišice (mala / velika)
- Deltoid
- Pectoralis minor
- Serratus Anterior
Kar zapleteno zgrajen sklep kajne? …. Poleg zgoraj navedenih mišic pa ramenski obroč sestavlja še veliko drugih mišic, ki ob poškodbi ali nepravilnem delovanju lahko vplivajo na slabšo funkcionalno delovanje ramena, ki se posledično izrazijo kot bolečine v rami.
Zato je pomembno omeniti tudi mišice:
- Latissimus dorsi
- Teres major
- Coracobrachialis
- Pectoralis major
RAZLOGI ZA BOLEČINE V RAMI
Kot strokovnjak na rehabilitacijskem področju se zavedam, da bo posameznik pri opisovanju bolečine mislil na celoten ramenski obroč ( na sam sklep, hkrati pa tudi na vse mišicno-vezivne structure sklepa). Ker je okrog sklepa toliko majhnih struktur (to so ligamenti, sklepna ovojnica, mišice in kosti), pogostokrat nefunkcionalna struktura preobremeni ostale in posledično bolečina seva stran od dejanskega izvora Temu pojavu pravimo “prenesena bolečina”.
Ustrezni funkcionalni testi so pomembni za uspešno določitev izvora težav.
Velikokrat ljudje bolečino ignorirajo, kar pa lahko stanje samo še poslabša in povzroči še več težav ter vodi v tendinitis, bursitis, utesnitve, ukleščenje živca ali pa še huje – do natrganin in izpahov ramena.
Pa poglejmo si v grobem nekaj najpogostejših vzrokov za bolečine v ramenih:
Kako do odprave bolečine v rami v praksi?
NESTABILNOST RAMENSKEGA SKLEPA
Velik obseg gibanja rame in relativno velika glave nadlahtnice v primerjavi s plitvo glenoidno kotanjo povzroči zmanjšane stabilnosti sklepa in prispeva k temu, da je rame najpogosteje izpahnjen sklep našega telesa.
UTESNITVENI SINDROM (ang.: Impingement)
Ob utensnitvi v rami je potrebno takoj poiskati zdravniško in kineziolško oskrbo, ker lahko sčasoma povzroči veliko resnejšo poškodbo kot je bursitis ali še huje, natrganje ene izmed mišic rotatorne manšete.
BURSITIS
Najpogostejši je subakromialni burzitis, ki se izrazi z bolečino v sprednjemu ali zunanjemu delu ramena.
POŠKODBE ROTATORNE MANŠETE
Ko je rotacijska manšeta poškodovana, si ljudje pogostokrat ne povrnejo celotne ramenske funkcije in obsega giba, ki je potrebna za pravilno delovanje ramenskega sklepa.
ZAMRZNJENA RAMA (ang.: Frozen Shoulder)
Zamrznjena rama, imenovana tudi adhezivni kapsulitis, povzroča bolečino in togost gibanja v rami. Posameznik bo imel občutek kot da je sklep »zamrznjen«. Bolečine v ramah se po obdobju poslabšanja simptomov običajno izboljšajo, čeprav lahko popolno okrevanje traja tudi do 3 leta.
Zdravljenje zamrznjene rame vključuje vaje za povrnitev gibljivosti predvsem ramenske sklepne kapsule (poleg mišičnih struktur sklepa), včasih pa ob velikih bolečinah tudi kortikosteroidna zdravila, vbrizgana v sklepno kapsulo za pospešitev celjena. V majhnem odstotku primerov je lahko indicirana artroskopija rame za sprostitev sklepne kapsule.
VNETJE RAMENSKEGA ŽIVCA
Ukleščen živec povzroči bolečine v rami in okoliških strukturah na različnih mestih, pacienti pa bodo pogostokrat opisali, da jih odvisno od mesta prizadetosti vratne hrbtenice, pesti:
- bolečina pod lopatico
- bolečine v rami in mravljinčenje v prstih
- bolečine v vratu in zatilju
- lahko so prisotne tudi bolečine v prsnem košu
Tovrstni izvori težav se v večini primerov zdravijo praviloma konzervativno, saj je konservativni potek zdravljenja tovrstne bolečine ugoden. Pri radikulopatiji je operativni poseg le občasno potreben.
Več o simptomih bolečine v rami in njenih vzrokih lahko preberete tukaj.
REHABILITACIJA BOLEČINE V RAMI
Zgodnje odkrivanje vzrokov je ključno za krajši čas rehabilitacije in preprečevanje resnejših poškodb ramenskega sklepa.
Ustrezno znanje in razumevanje biomehanike ramenskega sklepa ter medsebojne sinergije okoliških struktur je ključno za predpis ustrezne vrste terapije ter učinkovite vaje za ramenski obroč, predvsem vaje za stabilizacijo rame s katerimi težave odpravimo in zagotovimo stabilnosti sklepa.
V akutni fazi težav, so najučinkovitejše izometrične vaje, ki dokazano, pozitivno vplivajo na zmanjšanje bolečine in dvig aktivacije šibkejših mišic.
ZAKLJUČEK
Bolečine v rami naj vam bodo signal, da nekaj v ramenskemu sklepu ne funkcionira optimalno in je potrebno težavo odpraviti.
Gibljivost sklepa je strateško pomembna za normalno funkcionalnost, saj v kolikor je le ta pomanjkljiva, mišice okrog sklepa ne morejo ustrezno opravljati svoje naloge in »okvaro v delovanju sistema« signalizirajo skozi bolečino.
Bolečina v rami je ob odsotnosti travme, pogostokrat posledica porušenega funkcionalnega delovanja mišic.
Pogostokrat bolečina v rami ne izgine sama od sebe. Tkivu je potrebno na ustrezen način podati signal (tj. ustreznih vaj), ter tako težavo odpraviti.
V kolikor želite nasloviti dejanski biomehanski vzroke za pojav bolečine, ter preizkusiti individualno strukturiran program treningov za vaše telo, me lahko kontaktirate TUKAJ.
Pogosta Vprašanja
Tendinitis – zdravljenje: koliko časa?
Večina tendinitisov se pozdravi v dveh do štirih tednih, medtem ko kronični tendinitis lahko traja tudi več kot šest tednov; pogostokrat zato, ker pacient kiti ne nameni dovolj časa, da se le-ta zaceli. V kroničnih primerih lahko pride tudi do omejitve gibanja sklepa zaradi brazgotinjenja ali zoženja ovojnice tkiva, ki obdaja tetivo.
Bolečine v rami – S katerimi vajami jih lahko odpravimo?
Preprostega odgovora ni. Glede na težave posameznika in njegove omejitve v sklepu se vaje predpiše individualno.
Blog "Moje Gibanje" je zasnovan kot prostor spoznanja in srečevanja, s pestrim naborom zanimivih prispevkov na temo gibanja, treninga, zdravja, bivanja.
Deli s Prijatelji:
"Rehabilitacija po operaciji kolena s Tejo Ličen je bila na vrhunski ravni. Občutek v kolenu in tudi splošna pripravljenost je bila veliko boljša kot pred samo poškodbo."
"V rehabilitaciji sem neizmerno užival, saj je bil napredek viden. Poleg tega, pa je Teja bila na treningih izjemno energetsko pozitivno naravnana, kar je celoten proces rehabilitacije naredilo toliko lažji."
"Brez strokovne pomoči Teje se mi ne bi uspelo se vrnit na svetovno sceno juda po težji poškodbi kolena. Hvala Teja!"