IŠIAS – Kako pravilno ukrepati?
Objavila Teja Ličen – Oktober 09, 2022
Vsebina:
Da bomo lažje razumeli pomen sevalne bolečine, naprej poglejmo anatomijo ishiadičnega živca.
ISHIADIČNI ŽIVEC
Fibularni živec se za vstop v zunanji predel noge, ovije okoli vratu fibule pod narastiščem mišice fibularis longus. Tu se skupni fibularni živec konča z delitvijo na površinski in globoki fibularni živec. Površinski fibularni živec inervira mišice lateralnega dela noge (fibularis longus in brevis), s katerima izvedemo everzijo stopala. Globok fibularni živec pa inervira mišice sprednjega dela noge (tibialis anterior, extensor digitorum longus in extensor hallucis longus), katere izvajajo dorzalno fleksijo stopala in iztezanje prstov. Ta živec prav tako inervira nekatere notranje mišice stopala, vendar ne bomo šli v podrobnosti.
IŠIAS – SIMPTOMI
2. Mravljinčenje: Bolečina lahko preide v pojav mravljinčenja stopala in prstov. Vzrok za pojav mravljinčenja se skriva v senzorni komponenti tibialnega in peronalnega živca, kateri podajata informacijo o senzoričnemu občutku kože. Več o izvoru mravljinčenja je razloženo nekoliko bolj podrobno kasneje.
3. Ena noga: Običajno se išijas pojavi samo v eni nogi, redko v obeh.
4. Položaj: Značilno za išias je, da se stanje posameznika poslabša ob določenih gibih (npr.: pri upogibu trupa ali pri predklonu in pobiranje stvari s tal,…) zaradi zoženja prostora v spinalnemu kanalu, v hujših primerih pa tudi pri kašlju, v hladni vodi ali ko se oseba zadržuje v hladnem prostoru z mokrimi oblačili.
VZROKI ZA POJAV IŠIAS-A
Najpogostejši vzrok je hernija diska, pri kateri zdrs sredice (pulpe) medvretenčne ploščice pritisne na del živca.
- zoožanje spinalnega kanala hrbtenice (spinalna stenoza) iz katere izhajajo živci
- artritične spremembe sesedanje, zdrs vretenc hrbtenice iz katere izhajajo živci
- Piriformis sindrom – utesnitev živca pod mišico zaradi poškodbe, krča ali kroničnega skrajšanja piriformis mišice. Ta vrsta sindroma je redka. Bolečino najuspešneje odpravimo z manualno terapijo glutealne regije ter izvajanjem razteznih vaj za glutealne mišice in piriformis. Pomembno je, da raztezne vaje izvajamo le v primeru vzroka išijasa zaradi utesnitve živca pod mišico zaradi poškodbe, saj v pri prvih dveh primerih raztezne vaje bolečino povečajo!
- Druge spremembe in akutne poškodbe
Podrobneje si lahko o nastanku Išias -a pogledate tudi v kratkemu video-tu (v angleščini).
DEJAVNIKI TVEGANJA
2. DEBELOST: preobremeni hrbtenico in tako pospeši degenerativne procese vretenc in medvretenčnih ploščic.
3. NE-AKTIVNOST: Hrbtenica potrebuje gibanje za redno prehranjevanje in hidriranje medvretenčnih ploščic. V primeru ne-aktivnosti so diski manj hidrirani, mišice manj aktivirane in vlogo stabilizacije prevzame hrbtenica, katera postane s časoma preobremenjena.
4. POKLICNE OBREMENITVE: dnevno dvigovanje težkih bremen ali nenaden dvig in obrat pri dvigu bremena, delo v pisarni.
KAKO ISHIATIČNA BOLEČINA DELUJE?
RAZLOG POJAVA MRAVLJINCEV V STOPALU
Ishiadični živec ne oživčuje kože na stegnu. Njegovo senzorično področje je distalno od kolena; na goleni in stopalu njegovi končni veji oživčujeta veliko večino kože, z izjemo medialne strani goleni in medialnega roba stopala, katera oživčuje n. saphenus (kožna veja femoralnega živca).
Večji del kože stegna oživčujejo živci lumbalnega pleteža:
- cutaneus lateralis femoris, ki oživčuje kožo na lateralnem delu stegna,
- kožne veje femoralnega živca oživčuje kožo na anteriorni in medialni strani stegna,
- kožne veje obturatornega živca oživčujejo za dlan veliko področje nad kolenom medialno
- cutaneus posterior femoris (živec sakralnega pleteža) pa oživčuje kožo na zadnji strani stegna in na spodnjem delu glutealne regije.
ZAKAJ IŠIAS VES ČAS BOLI?
Po senzoričnemu živcu lahko potuje le ena informacija naenkrat (npr.: prijetna ali boleča) in ob draženju živca možgani pošiljajo le bolečinske signale, ki zaradi dobre prevodnosti in dolžine živca sevajo vse do stopala.
Naša naloga je, da razdraženi živec umirimo!
ZAKAJ SE LAHKO BOLEČINA MED LEŽANJEM POVEČA?
Med spanjem se pri določenih položajih do določene mere zmanjšajo odprtine med vretenci (intervertebralni forameni), skozi katere iz hrbtenjače izhajajo korenine živcev; med njimi tudi korenina ishiadičnega živca. Ob pridruženih možnih vzrokih za pojav išias-a (npr.: hernija medvretenčnega diska), se bolečina poveča do te mere, da posameznika sredi noči zbudi kljuvajoča bolečina v nogi.
- Ležanje na boku: med spanjem na boku prizadete noge ljudje običajno zgornjo nogo povesijo preko spodnje tako, da le-ta s kolenom počiva na vzmetnici preko pokrčene spodnje noge. Bok zdrave noge je izbočen proti stropu, hrbtenica ukrivljena, medvretenčni prostori pa zmanjšani, kar lahko uklešči in razdraži živec.
- Ležanje na trebuhu: Pri ležanju na trebuhu pride do usločenja hrbtenice na nenaraven način, zaradi česar se medvretenčni prostori zožijo, in vkleščijo razdražene korenine.
- Ležanje na hrbtu: med ležanjem na hrbtu je hrbtenica najbližje naravno ukrivljenemu položaju, čeprav je naravna ukrivljenost ledvenega dela hrbtenice (ledvena lordoza) bolj poudarjena kot med sedenjem. Povečana ledvena lordoza že naravno povzroči zmanjšanje odprtin med vretenci, v kolikor pa je ob tem prisotna še hernija medvretenčne ploščice, se ti prostori zmanjšajo do te mere, da pride do ukleščenja živčne korenine in draženja živca.
IŠIAS – BOLEČINE V ZADNJICI
LAJŠANJE BOLEČIN PRI IŠIASU
Torej kaj lahko storimo za najoptimalnejšo povrnitev v fizično kondicijo po poškodbi?
Ko si nekdo poškoduje ACL, ter se po posvetu z zdravnikom odloči za rekonstrukcijo vezi, se je najbolje že pred samo operacijo čim hitreje lotiti s fazo prehabilitacije.
V večini primerov se te neznosne bolečine lahko rešimo dokaj hitro, malce več časa pa potrebujemo za odpravo osnovnih vzrokov za pojav išjas-a (oslabele mišice, nepravilna telesna drža…).
KAKO LAJŠATI BOLEČINO MED SPANJEM?
- Spanje na boku: Nekaterim bolj ustreza spati na neprizadeti strani, drugim spet obratno. Priporočljivo pa je, da si, neglede na kateri strani spite, med nogi namestite blazino, da bodo boki za čas spanca poravnani.
- Spanje na hrbtu: Z rahlim privzdigom nog, se pritisk na ledveni del hrbtenice zmanjša in medvretenčne odprtine se povečajo. Posledično se zmanjša pritisk na korenino živca in je tako išiatična bolečina med spanjem manj izrazita. Zato poskusite spati z blazino pod koleni, v kolikor vam bo ta zmanjšala sevanje bolečine ponoči in tako omogočila bolj miren spanec.
OBISK ZDRAVNIKA
KONZERVATIVNO ZDRAVLJENJE
Ker je išias v resnici simptom, morajo zdravniki najprej odkriti vzrok nastanka išiasa, na podlagi katere se nato določi primerno obliko zdravljenja.
Ključnega pomena je redna telesna aktivnost, s katero na pameten način okrepimo potrebno muskulaturo, ter »popravimo« napačne vzorce gibanja na način, da postanejo ti čim bolj ekonomični.
KAJ LAHKO PREVERITE SAMI?
Pomembno je, da se v akutni fazi pojava išijas-a izogibamo gibom, ki povzročijo povečanje bolečine.
ZAKLJUČEK
Po diagnozi vzroka išijas-a je pomembno, da s strokovno izobraženim športnim delavcem kot je kineziolog, težavo odpravite na individualni ravni s pomočjo ustrezne vadbe skozi gibanje.
Isias je vrsta težave, katera se zelo uspešno in najpogosteje odpravi konzervativno. Ne odlašajte z gibanjem/vadbo in okrepite ustrezne mišične skupine, preden vas bolečina opomni na težave.
V kolikor bi želeli posvet, vadbo ali imate le dodatno vprašanje, ki vam ne da miru, vas toplo vabim, da mi pišete preko kontaktnega obrazca.
Na naslovni strani si lahko preberete še o drugih poškodbah.
Pogosta Vprašanja
Zakaj se pojavi mravljinčenje v stopalu in ne drugod po nogi?
Zakaj se med ležanjem bolečina lahko poveča?
Išias – trajanje?
Išias – bolniška?
Blog "Moje Gibanje" je zasnovan kot prostor spoznanja in srečevanja, s pestrim naborom zanimivih prispevkov na temo gibanja, treninga, zdravja, bivanja.
Deli s Prijatelji:
"Rehabilitacija po operaciji kolena s Tejo Ličen je bila na vrhunski ravni. Občutek v kolenu in tudi splošna pripravljenost je bila veliko boljša kot pred samo poškodbo."
"V rehabilitaciji sem neizmerno užival, saj je bil napredek viden. Poleg tega, pa je Teja bila na treningih izjemno energetsko pozitivno naravnana, kar je celoten proces rehabilitacije naredilo toliko lažji."
"Brez strokovne pomoči Teje se mi ne bi uspelo se vrnit na svetovno sceno juda po težji poškodbi kolena. Hvala Teja!"