Plantarni Fasciitis – Naldežno Vnetje Stopalnega Loka
Objavila Teja Ličen – November 07, 2022
VZROK VNETJA
Ponavljajoče se obremenjevanje poškodovane fascije lahko povečuje število natrganin, kar prične tkivo dražiti in privede do pojava vnetja in stanja ki mu pravimo »Plantarni Fasciitis«.
Kronično vnetje plantarne fascije povzroča tudi trn v peti. Kalcinirana tvorba nove kosti draži tetivo in povzroča vnetje ter s tem povezane bolečine v podplatu.
SIMPTOMI VNETJA
Ne dovolite da se vam plantarni fascitis ponovi.
Ljudje s plantarnim fasciitisom običajno ne čutijo bolečine med aktivnostjo, temveč tik po prenehanju zaradi povečanega draženja in vnetja fascije.
MOREBITNE KOMPLIKACIJE
Plantarni fasciitis bo vplival na spremembo načina hoje kot podzavesten način lajšanja bolečine v stopalu, kar lahko dolgoročno povzroči dodatne težave s stopali, koleni, kolki ali hrbtom.
ODPRAVA PLANTARNEGA FASCIITISA
POČITEK
HLAJENJE
ORTOPEDSKI VLOŽKI in VLOŽKI ZA PETO
Blazinice za peto so le kratkotrajna rešitev za ublažitev bolečine. Nasprotno, pa ortopedski vložki po meri korigirajo biomehaniko stopala ter prerazporeditev sile preko vzdolžnega in prečnega loka stopala, ter preprečijo preobremenitev plantarne fascije.
KORTIZONSKE INJEKCIJE
Se enostavno ne morete znebiti plantarnega fascitisa?
KINEZIOTAPING
FIZIOTERAPIJA
Najboljše rezultate rehabilitacije naj bi dala terapija z udarnimi globinskimi valovi in tecar terapija. Terapija z udarnimi valovi naj bi pospešila celjenje tkiva in s pomočjo ustvarjanja valovanja sproščala okoliške mišice.
KINEZIOLOGIJA
Glaven namen kinezioterapije pa je poleg odprave vnetja, predvsem ocena in analiza gibalnih vzorcev, ter odprava morebitnih nepravilnosti. Zakaj? Zato ker je plantarni fasciitis mnogokrat povezan tudi z drugimi biomehanskimi nepravilnostmi (npr.: kolko, koleno ali hrbtenica), kjer zaradi motene biomehanike gibanja pride do nepravilne obremenitve stopala in s tem do vnetja plantarne fascije.
Fizioterapija in kineziologija predstavljata ključni del zdravljenja plantarnega fasciitisa.
KAJ LAHKO NAREDITE SAMI?
1. MASAŽA STOPALA Z ŽOGICO
Za izvedbo potrebujete manjšo žogico. V akutni in boleči fazi je priporočljiva mehkejša žogica (npr.: teniška), v kolikor bi si pa v kasnejši fazi želeli bolj točkovnega pritiska, lahko uporabite golfsko žogico. Z rolanjem stopala preko žogice, masirate vašo fascijo od pete do prstov. Ko pridete do bolečega predela, se lahko tam malo zaustavite in premikate naprej in nazaj preko bolečega predela, vendar z masažo ne pretiravajte! Ostra bolečina naj vam bo znak za prenehanje oziroma zmanjšanje pritiska. Vajo lahko izvajate v stoječem ali sedečem položaju.
Uporabljajte masažni valj namenjen stopalom, ter masirajte stopalo le vsaki 3.dan, saj boste s prekomerno vsakodnevno masažo stopala, fascijo le še bolj dražili in podaljševali trajanje vnetja.
Vajo boste najlažje izvajali sede na klopi. Poškodovano stopalo položite na stegno zdrave noge ter se primite za peto, s čimer boste poskrbeli, da bo peta ostala med raztezanjem nepremična. Nato se primite za prste in jih potegnite navzgor proti goleni tako, da začutite prijeten razteg v stopalnemu loku. Raztezanje izvajajte po PNF metodi raztezanja, in sicer: držite v raztegnjenemu položaju vsaj 60 sekund, nato se za 10 sekund skušajte raztegu upreti (aktivirajte stopalni lok….prib. 50%vaše moči), nato pa ponovno fascijo raztegnite in držite dodatnih 60 sekund.
Kako najučinkoviteje raztezati in krepiti mečne mišice v vseh ravninah, pa si lahko pogledate v tukaj.
Pri izvajanju krepilnih vajah bodite pozorni na bolečino, saj v kolikor je ta še vedno prisotna in je po vaši oceni na lestvici od 1 do 10 večja kot 3, je potrebno vaje poenostaviti, v kolikor pa le to ni možno, pa najprej vnetje zmanjšati do te mere, da bolečina pri izvedbi vaj ne bo prisotna.
KIRURŠKO ZDRAVLJENJE
Kirurško zdravljenje pride v poštev šele po 12 mesecih agresivnega konzervativnega zdravljenja.
ZAKLJUČEK
Plantarni Fasciitis predstavlja vnetje stopalnega loka, katerega lahko učinkovito odpravimo konzervativno.
V akutni fazi je predvsem potrebno omejiti bolečino in zmanjšati vnetje. V nadaljevanju pa vrniti tkivu njegovo optimalno dolžino (t.j.: plantarna fascija in Ahilova tetiva), ter okrepiti mišice meč ins topala, ter tako zagotoviti stabilnost skočnega sklepa in učinkovito biomehaniko (t.j.: prerazporeditev sil v stopalu).
Dodatno, je priporočljivo obiskati strokovnjaka na področju gibanja (npr.: kineziologa), ki vam bo ocenil vaše vzorce gibanja ter obseg giba sklepov. Na podlagi ugotovitev pa prisotne nepravilnosti odpravil. Tako vam bo omogočil varen in podzavestno nadzorovan način gibanja, ter nadaljnje prijetno udejstvovanje z vam ljubimi športnimi aktivnostmi.
V kolikor si želite rezervirati posvet in pregled, me lahko kontaktirate TUKAJ.
Na naslovni strani si lahko preberete še o drugih poškodbah.
Pogosta Vprašanja
Zakaj se pri plantarnemu fasciitisu pojavi bolečina v stopalu?
Ker gre pri plantarnemu fasciitis za vnetje stopalnega loka, oziroma podrobneje, plantarne fascije, ki poteka ob pete do baze stopalnic. Tako lahko ob pojavu vnetja na področju pete, bolečina seva tudi na druge dele stopala. Za boljšo predstavo si lahko pogledate tudi shemo bolečine ob plantarnemu fasciitisu, ki jo najdete v članku.
Lahko še vedno tečem v kolikor imam plantarni fasciitis?
Običajno se bolečina pri plantarnemu fasciitisu ne pojavlja med samim tekom, ampak po končani aktivnosti zaradi iritacije fascije. Zato naj vam bo smernica vaša bolečina po aktivnosti, katera v akutni fazi na lestvici od 1 do 10 ne sme biti več kot 3. V kolikor je večja, za nekaj časa prekinite s tekom in najprej vnetje pozdravite. Morda zamenjate tek s kolesarjenjem ali plavanjem 😉
Ali je entezitis enako kot plantarni fasciitis?
Enteze so mesta na telesu, kjer se vaše tetive in vezi naraščajo na kost. Entezitis (ali entezopatija) pa imenuje vnetje teh narastišč, ki postanejo boleči zaradi poškodbe, prekomerne obrabe ali bolezni. Vzroki za pojav entezitisa so lahko različni (npr.: trn v peti, artritis…..), zato ne moremo reči da sta entezitis in plantarni fasciitis enaka, čeprav sta oba vnetni stanji. Ena izmed najpogostejših oblik entezitisa je na peti, kateremu drugače pravimo tudi Ahilarni tendinitis.
Blog "Moje Gibanje" je zasnovan kot prostor spoznanja in srečevanja, s pestrim naborom zanimivih prispevkov na temo gibanja, treninga, zdravja, bivanja.
Deli s Prijatelji:
"Rehabilitacija po operaciji kolena s Tejo Ličen je bila na vrhunski ravni. Občutek v kolenu in tudi splošna pripravljenost je bila veliko boljša kot pred samo poškodbo."
"V rehabilitaciji sem neizmerno užival, saj je bil napredek viden. Poleg tega, pa je Teja bila na treningih izjemno energetsko pozitivno naravnana, kar je celoten proces rehabilitacije naredilo toliko lažji."
"Brez strokovne pomoči Teje se mi ne bi uspelo se vrnit na svetovno sceno juda po težji poškodbi kolena. Hvala Teja!"