Trn v peti – Kako ga uspešno odpraviti?
Teja Ličen – Posodobljeno: 10. marec 2025 – Čas branja: 13 min
Naše stopalo in gleženj sestavlja kar 26 kosti, 33 sklepov in več kot 100 kit. Petnica je največja kost stopala. Pretirana obremenjenost pete med hojo ali športnimi dejavnostmi privede do bolečine in poškodbe. Bolečino v peti najpogosteje povzroči plantarni fasciitis in trn v peti, ki nastane zaradi kronične preobremenitve, vnetja fascije in nalaganja kalcija, ko se naše težišče telesa pomakne preveč naprej. Ker obstaja več možnih vzrokov je pomembno pravilno diagnosticiranje izvora bolečine v peti.
Vsebina:
- 1 Trn v peti – Kako ga uspešno odpraviti?
- 1.1 Kaj sploh je trn v peti?
- 1.2 Trn v peti – osnove
- 1.3 Vzroki za trn v peti
- 1.4 Značilnosti trna v peti
- 1.5 Simptomi trna v peti
- 1.6 Dejavniki tveganja
- 1.7 ODPRAVA TRNA V PETI
- 1.8 Kako si lahko pomagate sami?
- 1.9 Fizioterapija
- 1.10 Protibolečinska blokada
- 1.11 Kineziologija
- 1.12 Potek terapije
- 1.13 Zaključek
- 1.14 Pogosta Vprašanja
Kaj sploh je trn v peti?
Trn v peti je kostni izrastek, ki nastane na spodnji strani petne kosti kot posledica dolgotrajnega mehanskega obremenjevanja spodnjega dela stopalnega loka, predvsem plantarne fascije. Povzroči ga odlaganje kalcija na področje petne kosti. Trn v peti je pogosto ortopedsko stanje, ki prizadene kar 35% ljudi, predvsem starejših od 60 let. Čeprav je pogosto asimptomatski – neboleč, lahko pri 1 posamezniku na 20 ljudi povzroča bolečino v peti, še posebej pri prvih korakih po mirovanju in/ali ob povečani obremenitvi stopala (npr.: tek, skoki…).
Trn v peti – osnove
Trn v peti je rezultat kroničnega draženja in preobremenitve plantarne fascije. Vodi do tako imenovanih mikrotravm in mikrotravme ter vnetja na njenem narastišču na petno kost. Telo na to obremenitev reagira z odlaganjem kalcijevih soli, kar povzroči nastanek kostnega izrastka. Ta proces je pogosto povezan s plantarnih fasciitisom, vendar trn v peti sam po sebi ni vedno vzrok bolečine – bolečino pogosto povzroča vnetje in draženje mehkih tkiv okoli izrastka.
Bolečina je odvisna od velikosti izrastka in nadraženosti okolnega tkiva. Petni trn je lahko prisoten na zadnji ali spodnji strani petnice.
Vzroki za trn v peti
Vzrok, zaradi česar postanejo tkiva preobremenjena in povzročijo nastanek trna v peti, pa se skriva drugje. Ko se naše težišče telesa pomakne preveč naprej, naše telo protektivno reagira tako, da “zategne” tkiva na zadnji strani telesa (med drugim tudi tkiva pod stopalnim lokom), z namenom pa prepreči pomik in “padec” telesa naprej.
Posledično ostajajo tkiva v takšnem zategnjenemu stanju dlje časa, kar pomeni zmanjšanj krvni pretok skozi tkivo, dehidracijo tkiva in slabšo regeneracijo. Ker gre za vnetno stanje, se lako bolečina pojavi kot posledica vnetja plantarne fasciije, ali kasneje, ob nastanku kostnega izrastka, ki točkovno draži naše tkivo.
Značilnosti trna v peti
Trn v peti, ali »kostni izrastek« se ob nalaganju kalcija prične večati in lahko meri v dolžino tudi več kot 1 cm.
Najpogostejša oblika, trn na spodnji strani stopala je običajno povezan s plantarnim fascitisom (ang.: Plantarni Fasciitis).
Kadar govorimo o trnu v peti, običajno mislimo na slednjega.
Kaj je prej…Plantarni fascitis ali trn, je enako, kot če se vprašamo, ali je prej kura ali jajce?
O razlikah med enim in drugim, si lahko preberete TUKAJ.
Simptomi trna v peti
Simptomi trna v peti lahko vključujejo bolečine v peti, težavah pri hoji, občutku “igle” v peti, vnetje ali oteklina in sekundarne težave. Bolečine v peti so pogosto najbolj izrazite pri prvih korakih po mirovanju ali ob povečani obremenitvi stopala.
Dejavniki tveganja
Poleg omenjenega najpogostejšega vzroka za pojav trna v peti, je vredno omeniti še nekaj dejavnkiov tveganja, ki vključujejo:
- Nepravilen vzorec hoje; hoja, ki povzročajo pretiran stres na peto, vezi in živce v bližini pete
- Tek; zlasti po trdih površinah (npr.: asfalt),
- Slabo nameščeni ali pretirano obrabljeni čevlji; zlasti pri tistih, ki nimajo ustrezne opore stopalnega loka
- Prekomerna telesna teža in debelost
- Starost: S staranjem se zmanjšuje elastičnost plantarne fascije, kar povečuje tveganje za njeno poškodbo.
- Položaj stopala: Trn v peti in plosko stopalo oz. navznoter zvrnjeno stopalo sta statistično močno povezana, saj ima kar 81% ljudi, ki imajo bolečine zaradi trna v peti tudi plosko stopalo.
- Obutev: Nošenje slabo opremljenih ali zelo obrabljenih čevljev, zlasti tistih brez ustrezne opore za stopalni lok, lahko prispeva k razvoju trna v peti.
ODPRAVA TRNA V PETI
Trn v peti lahko zavzame različne oblike, koničasto, kljukasto ali poličasto, kar na koncu dneva niti nima takšne pomembne razlike o samemu načinu zdravljenja.
Dejstvo je, da je trn posledica dogajanja na nivoju medenice, kjer tkiva potiskajo težišče telesa preveč naprej, telo pa se trudi to zadržati nazaj z zategovanjem tkiv. In v kolikor mi ne pomaknemo našega težišča telesa bolj nazaj na naše pete, in s tem ujamemo prave kontakte v stopalu, ter tkivo razbremenimo, je velika verjetnost da se nam bodo bolečine in težave okrog stopala ponavljale.
Pri zdravljenju trna v peti je pomembno na telo pogledati celostno, kaj se dogaja na nivoju medenice in kako to vpliva na razbolelo stanje okrog pete, kar nam omogoči izbrati ustrezno prilagojene vaje za učinkovito odpravo težave.
Operativno zdravljenje trna v peti je rezervirano za primerje, ko je konzervativno zdravljenje neuspešno.
Kako si lahko pomagate sami?
V začetni fazi si lahko pomagate s hlajenjem in masažo stopalnega loka s pomočjo žogice, ter masažo golenskih mišic s pomočjo valjčka.
Poskusite lahko tudi z zamenjavo obuvala, pri čemer je potrebno paziti, da ima vaš čevelj dovolj visoko postavljeno peto (ko kupujete čevlje, se temu reče “Heel drop”, ki naj bi bil 10-15mm), ter da vam čevelj omogoča udobno hojo.
Fizioterapija
Terapija udarnih globinskih valov (UGV terapija) ni edina možna terapija pri zdravljenju trna v peti, je pa zagotovo na kratki rok najučinkovitejša.
UGV terapija predstavlja ne-invazivno zdravljenje kroničnih, kakor tudi akutnih vnetnih sprememb v mišično-skeletnem sistemu. S pištoli podobno napravo se na oboleli predel nanaša pulzne, klinično preverjene visoko-energijske valove, kar drobi izrastek na peti.
UGV terapija naj bi s svojimi valovi vplivala na zmanjšanje bolečine, spodbudila aktivnost matičnih celic in tako vplivala na uspešnejšo regeneracijo in celjenje tkiva.
Pomembno je zavedanje, da blokada bolečine blaži, vendar ne odpravi vzroka težave!
V temu primeru ostaja težišče telesa še vedno preveč naprej in obstaja možnost da se bolečina in težava v peti ponovno pojavi.
Protibolečinska blokada
Zdravljenje z blokada pomeni injiciranje zdravila, ki vsebuje lokalni anestetik in kortikosteroid. Zdravilo se injicira neposredno v mesto bolečine in vpliva na znatno zmanjšanje bolečine.
Pomembno je zavedanje, da blokada bolečine blaži, vendar ne odpravi vzroka težave!
Kineziologija
Znotraj gibalne ocene posameznika, je potrebno biti pozoren tudi na druge sklepe, njihov obseg giba, položaj medenice, ter kako ti vplivajo na mehanizem stopala in pojav trna.
Da težavo učinkovito naslovimo, moramo z ustrezno prilagojenimi vajami pomakniti težišče telesa nazaj na naše pete, s čimer bomo omogočili da se tkiva na spodnjemu delu stopalnega loka sprostijo.
Posledično bomo s tem povrnili več gibljivosti v našo medenico in kolke, kar nam bo omogočilo bolj naravno in neobremenjeno gibanje.
Zavedati se moramo, da gibanje predstavlja najučinkovitejši način za odpravo težave, saj posameznike skozi dinamične vaje naučimo učinkovitega prenašanja sil, ter tako pripravimo na bolj optimalno gibanje v vsakdanjemu življenju.
Potek terapije
Težavo s stranko pričnem reševati na uvodnemu posvetu, kjer se najprej pogovoriva o dejavnikih za pojav težave.
Sledijo enostavni gibalni testi in meritev obsega gibljivosti sklepov (npr. kolk in rama), preko katerih prepoznam trenutne omejitve in kompenzacije telesa, zaradi katerih je prišlo do pojava trna v peti.
Nato pa izvedeva nekaj osnovnih vaj s ciljem zmanjšanja bolečine v peti, ter sestaviva strategijo zdravljenja trna v peti, z izborom enega od najbolj primernih paketov treningov za učinkovito odpravo težave.
Zaključek
Trn v peti je, ne glede na vzrok, stanje, ki se ga v večini primerov uspešno zdravi konzervativno.
Potrebna je ustrezna fizikalna obravnava in redno izvajanje vaj.
Pri obravnavi je smiselno analizirati pacientove gibalne vzorce, ki lahko pripomorejo k nepravilnemu obremenjevanju stopal, predvsem pete in jih ustrezno popraviti.
Ortopedski vložki so najpogostejši pripomoček za lajšanje težav ali korekcije nepravilnosti stopala, tudi trna v peti.
Vam je bil članek všeč? Več podobnih člankov najdete TUKAJ.
Pogosta Vprašanja
Kako učinkovito odpraviti trn v peti?
Na kratki rok se je za najučinkovitejši način odprave trna v peti izkazala terapija z udarnimi valovi, ki pa ne odpravi samega vzroka težave. Zakaj ne, pa si lahko podrobneje preberete v članku.
Koliko časa traja, da odpravimo trn v peti?
Odvisno od posameznika ter velikosti vnetja okolnega tkiva in prisotne bolečine.
Ali vložki v čevljih pomagajo pri odpravi trna v peti?
Velikokrat pozitivno vplivajo na zmanjšanje ali celo odpravo simptomov. Priporočljivo je uporabljati vložke po meri.
Blog "Moje Gibanje" je zasnovan kot prostor spoznanja in srečevanja, s pestrim naborom zanimivih prispevkov na temo gibanja, treninga, zdravja, bivanja.
Deli s Prijatelji:
"Rehabilitacija po operaciji kolena s Tejo je bila vrhunska. Naučil sem se vaj, ki so se izkazale za ključne, pri pripravi na vrnitev v šport. Kadarkoli sem potreboval pomoč, je bila Teja vedno na voljo – vaje, ki sem jih izvajal z njo, bom zagotovo uporabljal tudi v prihodnje."
"V rehabilitaciji sem neizmerno užival, saj je bil napredek viden. Poleg tega, pa je Teja bila na treningih izjemno energetsko pozitivno naravnana, kar je celoten proces rehabilitacije naredilo toliko lažji."
"Brez strokovne pomoči Teje se mi ne bi uspelo se vrnit na svetovno sceno juda po težji poškodbi kolena. Hvala Teja!"